Save  Pasargad Committee

 

Link to English Section

پيوند به خانه

 

 

 

 

 

دور نیست روزگار روشنایی و آبادانی

به مناسبت یازدهمین سال تاسیس بنیاد میراث پاسارگاد

و آغاز فعالیت وب سایت کمیته نجات

 

بیست و نهم اگوست 2015، آغاز یازدهمین سال تاسیس بنیاد میراث پاسارگاد می باشد. این بنیاد که ابتدا به عنوان کمیته بین المللی نجات پاسارگاد، و برای جلوگیری از آبگیری نابخردانه ی سد سیوند و نجات پاسارگاد شروع به کار کرد، اولین ان.جی.او ی بین المللی برای بازتاب دادن صداهای اعتراض به ویرانگری های میراث فرهنگی و تاریخی ایران شناخته می شود. و از آن جا که از آغاز، همراهی، هزاران تن از مردمان فرهنگ دوست ایرانی در داخل و خارج و همین طور مردمانی از کشورهای دیگر جهان را با خود داشت، توانست آغازگر جنبشی فرهنگی باشد در راستای رویارویی با یکی از سخت ترین شیوه های فرهنگ ستیزی و تبعیض فرهنگی در سرزمینی که نامش به خاطر فرهنگ متمدن، سکولار،  و انسانی اش در تاريخ بشريت به نیکی  ثبت شده است.

همگان شاهدند که آرامگاه کوروش بزرگ، به کمک همراهان پرتلاش و کارشناسان مدد کننده ی این بنیاد، و نيز همراهی موسسات جهانی و به ويژه یونسکو، و عاقبت پذيرش ناگزیر و بی سر و صدای دولت وقت (احمدی نژاد)  برای کم کردن 25 متر از بلندای درياچه ی سد نجات پیدا کرد. اما، همين آبگيری، همانگونه که کارشناسان پیش بینی و اعلام کرده بودند، محوطه ی چندهزار ساله ی تنگ بلاغی، بخش هایی از راه شاهی، تالاب بختگان، و رودها و مناطق کشاورزی آن منطقه را به نابودی کشاند، بی آن که کمترین سودی برای مردمان داشته باشد.

در این مدت بنیاد پاسارگاد نه تنها توانست، از طریق وب سایتی که به طور اختصاصی در اختیار میراث فرهنگی و طبیعی است، مردم علاقمند را در جریان رویدادهای فرهنگی و میراث فرهنگی در سراسر ایرانزمین بگذارد(1)، و با صدها مطلب، گزارش، و خبر جريان فرهنگ کشی ها و تاریخ زدایی هایی را که در ایران انجام می شود برملا کند، بلکه اقدام به تاسیس سازمان جديدی نيز کرده است تا صدای میراث فرهنگی و میراث طبیعی ما، و کشورهایی دیگری را که، چون سرزمین ما، گرفتار حکومت هایی بی توجه، یا دچار جنگ و یا فقر اند به گوش علافمندان به میراث فرهنگی در جهان برساند.(2)

متاسفانه در این سال ها ما شاهد بوده ایم که به موازات علاقمندی روز افزون مردمان ایران به ثروت های ملی و فرهنگی خود، روز به روز بر گستردگی ویرانی ها، چپاول میراث های فیزیکی و غیر فیزیکی، و فرهنگ ستیزی ها و تبعیض های وارده بر میراث فرهنگی  در ایران افزوده می شود. اکنون عمدی بودن بسیاری از این ویرانی ها، که بیشترشان متوجه میراث فرهنگی غیرمذهبی و تاریخی ـ ایرانی ماست، بر فرهنگ دوستان روشن است.

با این حال و اکنون، در آغاز یازدهمین سال کوشش های ما دوستداران میراث های فرهنگی و طبیعی ایرانزمین یادآور می شویم که تا توان داریم همچنان با تکیه بر فرهنگ خردمدار و مهرآفرین ایرانی مان به تلاش های خود ادامه خواهیم داد.

 باور داریم دور نیست روزگار روشنایی و آبادی؛ روزگاری که فرهنگ ستیزی ها، تاریخ زدایی ها، و تبعیض های جاری در سرزمین به پایان خواهد رسید و ما نیز چون مردمان کشورهای پیشرفته مالک و نگاهدارنده ی سرزمین مان و میراث فرهنگی و طبیعی آن خواهیم بود.

ما، ضمن احترام و تحسین نسبت به هر آن کس که، به هر اندازه و شکلی، برای نگاهبانی و نگاهداری از میراث فرهنگی و طبیعی مان تلاش می کند، یقین داریم که هر تلاشی هر اندازه کوچک در راه زنده نگاهداشتن فرهنگ و تمدن بشری و ملی  می تواند به نتایج مثبتی برسد

 برای حفظ میراث فرهنگی و طبیعی با ما همراه و هم صدا شوید

با مهر و احترام

شکوه میرزادگی

از سوی کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

29 آگوست 2015

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com

 

پاسخ به ندای کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

صحنه هایی از  جمع آوری امضا به وسیله همراهان بنیاد میراث پاسارگاد در کشورهای اروپایی و آمریکایی

 در سال های 2005 - 2007

برای نجات آرامگاه کورش و میراث فرهنگی دشت پاسارگاد

 

صحنه هایی از  تظاهرات فرهنگ دوستان در ایران در سال های 2007-2005

برای نجات آرامگاه کورش و میراث فرهنگی دشت پاسارگاد

*****

برای دیدن مطالب مربوط به این تلاش ها:

برای آن که فراموش نکنیم