Save  Pasargad Committee

 

Link to English Section

پيوند به خانه

 

 

سخنرانی یک معمار ایتالیایی درباره گنبد سلطانیه

بنا بر گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی دوازدهم اکتبر، مارکو جیووانی برامبیلا، دکترای معماری و شهرسازی، و استاد دانشگاه های هاروارد و پنسلوانیا دوازدهم اکتبر یک سخنرانی درباره بنای تاریخی گنبد سلطانیه در ایران داشت. این سخنرانی در مرکز پژوهشی فرهنگستان هنر برگزار شد. برامبیلا همچنین به بررسی یافته های جدید مرمت نیز پرداخت.

باید توجه داشت که در پی انقلاب اسلامی و بی توجهی به میراث تاریخی مرمت آثار تاریخی نیز به دست افرادی غیر حرفه ای و غیر متخصص سپرده شده است. در سال های اخیر بیشتر آثار باستانی و تاریخی ایران، حتی آثاری چون پاسارگاد، پرسپولیس، بیستون و برخی دیگر که همه در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار دارند به وسیله ی افراد غیر متخصص به شکل بدی مرمت شده اند.

 

گنبد سلطانیه مقبره الجایتو است که در 1302 تا 1312  میلادی در شهر سلطانیه، پایتخت ایلخانیان ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی است. این اثر  در فهرست آثار میراث جهانییونسکو  به ثبت رسیده است. تزئینات و نحوه ی ساخت این مقبره در واقع نقطه ی عطفی در معماری بوده و سبکی جدید در معماری آن دوران به حساب می آمده.

 شکل که سبکی جدید را در معماری به‌ وجود آورده که از معماری سلجوقی منفک شده‌است.گفته می شود گنبد مشهور و بزرگ فلورانس، (ایتالیا) الگوبرداری از گنبد سلطانیه بوده است.

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com