Save Pasargad Committee

      سایت رسمی بنیاد میراث پاسارگاد

 

پيوند به خانه

 

 

حفاظت و مرمت اساسی پاسارگاد پس از چهل سال

آقای محمد حسن طالبیان موسس بنیاد پارسه و پاسارگاد و معاون سازمان میراث فرهنگی  در یک نشست خبری اعلام کرد که پس از سه سال همکاری مشترک هیات ایران و ایتالیا در زمینه مطالعه و حفاظت از محوطه ی میراث جهانی پاسارگاد، مداخلات در پاسارگاد به حداقل رسیده و همه ی تمرکز بر حفاظت و مستندسازی و مرمت است. او به خبرنگاران گفت که: پاسارگاد مانند آهن داغ است،نمی‌توان بدون تجربه و اطمینان کافی کوچکترین تغییری در آن ایجاد کرد.

 طالبیان همچنین گفت: پس از ماجرای تنگه بلاغی و سدی که قرار بود ساخته شود و سه سال مقاومتی که صورت گرفت، متوجه شدیم با چه جریان عظیم فرهنگی مواجه هستیم.

یادم می آید که یازده سال پیش وقتی که ما کمیته بین المللی نجات پاسارگاد را برای نجات محوطه تاریخی پاسارگاد به راه انداختیم و حرکتی جهانی را برای نجات پاسارگاد شروع کردیم همین آقای طالبیان که در آن زمان تنها مسئول اداره بنیاد پزوهشی پارسه و پاسارگاد بود با همه علاقه ای که به کارش و به نجات محوطه ی تاریخی پاسارگاد داشت ناچار به سکوت شد. خوشبختانه همراهی هزارها هزار ایرانی در داخل و خارج با حرکت کمیته بین المللی نجات پاسارگاد و پشتیبانی رسانه ها و فرهنگ دوستان جهان، و به ويژه کمک به موقع یونسکو، حکومت وقت را مجبور کرد که 26 متر از آبگیری را کم کنند و محوطه پاسارگاد از خطر رطوبت زدگی و ویرانی نجات پیدا کرد اما همیشه گرفتار بی توجهی و عدم حفاظت درست بوده است.

و حالا البته این خبر خوشی است که پس از سال ها بی توجهی به منطقه پاسارگاد، و مرمت های غیر تخصصی و غیر اصولی، که ما  آن را مرتب به مردمان ایران  وسازمان یونسکو گزارش داده ایم،  اکنون محوطه پاسارگاد زیر نظر متخصصین ایتالیایی و ایرانی مرمت و حفاظت خواهد شد. امیدواریم که مخالفان این نوع حفاظت ها از میراث فرهنگی ایرانیان دوباره با مداخلات خود آن را متوقف نکنند.

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

 

---------------------

پاسارگاد مثل آهن داغ است/مداخلات درپاسارگاد به حداقل رسید

محمدحسن طالبیان که صبح امروز (سه‌شنبه16 آذر) در نشست مروری بر سه سال همکاری مشترک هیأت ایران ـ ایتالیا در زمینه مطالعه و حفاظت از محوطه میراث جهانی پاسارگاد که در موزه‌ی ملی ایران برگزار شد، سخن می‌گفت؛ ادامه داد: در حال حاضر با همکاری هیات مشترک ایران و ایتالیا مداخلات در پاسارگاد به حداقل رسیده و همه‌ی تمرکز بر حفاظت و مستندسازی و مرمت است،چون پاسارگاد مانند یک آهن داغ می‌ماند که نمی‌توان بدون اطمینان و تجربه کافی کوچک‌ترین تغییراتی در آن ایجاد کرد.

او با اشاره به اهمیت محوطه باستانی پاسارگاد اظهار کرد:با توجه به اینکه پاسارگاد مهمترین پایه‌گذار معماری و شهرسازی کلاسیک ایران است،لازم است پژوهش‌های بیشتری در این محوطه جهانی صورت گیرد،چون با وجود انجام پژوهش‌هایی در این منطقه؛ هنوز بخش کمی از پاسارگاد را می‌شناسیم.

وی تاکید کرد: عرصه‌ی پاسارگاد، عرصه‌ای نیست که در داخل فنس قرار گرفته است، بلکه عرصه‌ی این محوطه جهانی بسیار بزرگتر است، بنابراین باید در این بخش‌ها فعالیت‌های بیشتری انجام شود، با اینکه هم اکنون هیات‌های ژئوفیزیک در این بخش‌ها مشغول فعالیت هستند، اما کافی نیست و باید در آینده پژوهش‌ها در این مناطق افزایش پیدا کند.  

او با بیان این‌که در حال حاضر فعالیت‌های زیادی روی پاسارگاد صورت گرفته است، اما هنوز اطلاعات درباره‌ی سازماندهی دشت پاسارگاد و شهرسازی آن پیش از آنکه کوروش پاسارگاد را بنا کند، بسیار کم است، بیان کرد: این درحالی است که تعداد زیادی از تپه‌های تاریخی و آثار مربوط به میراث آب و کشاورزی در این محوطه وجود دارد که باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد.

طالبیان تاکید کرد: ما تلاش کردیم که در زمینه‌ی عرصه و حریمِ نگهداری و حفاظت ویژه‌ای در آن منطقه صورت گیرد، تا نسل‌های آینده و پژوهشگران در این خصوص بتوانند فعالیت بیشتری انجام دهند.

او گفت: پس از ماجرای تنگه بلاغی و سدی که قرار بود ساخته شود و سه سال مقاومتی که صورت گرفت، متوجه شدیم با چه جریان عظیم فرهنگی مواجه هستیم. از یک سو محوطه باستانی پاسارگاد و از سوی دیگر تخت‌جمشید به عنوان دو قطب مهم میراث فرهنگی مطرح بودند و در میان آن‌ها سیوند به عنوان یک میراث طبیعی قرار داشت. بنابراین توجه به این نکته مهم است که در این منطقه با یک دشت مهم و حاصلخیز مواجه هستیم که هخامنشیان با دقت آنجا را انتخاب کرده بودند. در نهایت امروز نیز هرگونه تغییراتی که در آنجا صورت می‌گیرد، باید با دقت کنترل شود.

پاسارگاد، پدر تخت‌جمشید است

طالبیان با بیان اینکه پاسارگاد پدرِ تخت‌جمشید و محوطه‌ای بسیار با اهمیت است، ادامه داد: در پاسارگاد ارزش‌های گذشته از عیلامی‌ها گرفته شده و بعد از آن یک معماری و شهرسازی با خلاقیت جدید ساخته می‌شود. کوروش بنیانگذار فرهنگی است که نگاه تسامح و تساهل برای ایرانیان به ارمغان می‌آورد و این نگاه نه تنها در دوره‌ی هخامنشی و ساسانی، که در دوره اسلامی با ورود دین اسلام به تعالی می‌رسد و لازم است که ایرانیان این نشانه‌های تمدنی را حفظ کنند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه میراث فرهنگی باید از تجربه‌های تاریخی استفاده شود، تاکید کرد: کسانی که در حوزه معماری و شهرسازی هستند و افرادی که ارتباط مستقیم با فرهنگ دارند، باید بتوانند این حوزه را بشناسند و لازم است که از تجربه‌های تاریخی این حوزه تجربه اندوزی کنند.

او با بیان این‌که فعالیت‌هایی که در پاسارگاد از گذشته تا امروز انجام شده، بیشتر بر حفاظت تاکید داشته است، افزود: در محوطه‌های باستانی مانند پاسارگاد لازم است که کمترین مداخله رخ دهد و بیشترین توجه روی حفاظت باشد بگونه‌ای ‌که 90 درصد از فعالیت‌ها روی پژوهش و حفاظت متمرکز باشد و در صورتی‌که مجبور بودیم، به مداخله دست بزنیم.

وی اضافه کرد: تدوام تجربیات تاریخی، فرهنگی و معماری ما در دوره هخامنشیان و ساسانیان و دوره‌های بعدی دیده می‌شود. حتی هخامنشیان نیز از دوره قبل خود بهره گرفته‌اند. اما در ساخت تخت جمشید تعامل خود را با جهان افزایش می‌دهند. این تعامل فرهنگی با سایر سرزمین‌ها در ط‌ول تاریخ و در هر نقطه‌ای که اتفاق افتاده، مهم بوده است. تخت‌جمشید نیز حاصل این نگاه فرهنگی است.

او با تاکید بر این که باید از همه‌ی ظرفیت‌های جهان برای حفاظت توسعه پایدار سرزمین بهره بگیریم؛ ادامه داد: این چیزی است که در فرهنگ ما از گذشته وجود داشته است. به همین دلیل از کشورهایی بخواهند در مسیر فرهنگ همکاری کنند، استقبال می‌کنیم، چون سازمان میراث فرهنگی به تعاملات فرهنگی و جهانی اهمیت زیادی می‌دهد.

 

 

لزوم استفاده از فعالیت‌های چند رشته‌ای در شناخت محوطه‌های باستانی

طالبیان در ادامه به لزوم انجام فعالیت‌های چند رشته‌ای برای شناخت محوطه‌های باستانی اشاره کرد و  گفت: این دانش برای شناخت صحیح میراث فرهنگی ضروری است، چون در شناخت محوطه‌های مهم باستانی چاره‌ای بجز استفاده از فعالیت‌های چندرشته‌ای نیست. به طوری که تجربه استفاده از فعالیت‌های چند رشته‌ای در محوطه‌های باستانی مهمی مانند چغازنبیل و تخت‌جمشید انجام شده و هم اکنون نیز این دانش در سطح جهان دارای استانداردهای مشخصی است. به همین دلیل موضوع پاسارگاد برای ما بسیار مهم است و ما نیز سعی می‌کنیم تا از این دانش بهره لازم را ببریم.

او گفت: در سال‌های گذشته راه حل‌های زیادی برای مداخله در محوطه باستانی پاسارگاد وجود داشت، ولی از آنجایی که این محوطه مانند آهن داغ می‌ماند و نمی‌توان به آن به هر شکلی دست زد، بنابراین فقط تلاش می‌کردیم که آن را حفاظت و نگهداری کنیم، چون با تاریخ مهم کشور روبه‌رو هستیم و باید از نگاه حفاظت‌مدار به این سایت مهم باستانی نگاه کنیم.

با کمک ایتالیایی‌ها دخالت در پاسارگاد کمتر شده

طالبیان گفت: درحال حاضر با کمک هیات ایتالیایی و ایرانی در پاسارگاد دخالت بسیار اندک است، حفاظت بالاست و مستندسازی به دقت انجام شده است و خوشبختانه یک کارگاه آموزشی برای همکاران گذاشته شده چون نهادینه شدن بحث آموزش نیز برای ما اهمیت زیادی دارد.

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر اهدافی که در مدیریت پاسارگاد دنبال می‌کردیم، در حال رخ دادن هستند، ادامه داد: امروز هیات‌های کارشناسی و باستان‌شناسی در این محوطه فعالیت می‌کنند و امیدواریم که با تداوم این فعالیت‌ها، دشت پاسارگاد به درستی شناخته شود.

طالبیان تاکید کرد: به جز فعالیت‌های مشترک تیم ایتالیایی و ایرانی، همکاری‌های دیگری درباره موزه‌داری، باستان‌شناسی، نمایشگاه‌ها، محوطه‌های باستانی بم و تخت جمشید با ایتالیایی‌ها در حال انجام است.

محور ساسانی برای ارسال به یونسکو آماده می‌شود

معاون میراث فرهنگی در ادامه از انجام مستندنگاری محور ساسانی در استان فارس خبر داد و گفت: قرار است این مستندنگاری امسال برای ارسال به یونسکو آماده شود. خوشبختانه در استان فارس در دو مجموعه عظیم ساسانی و هخامنشی، مباحث حفاظتی بسیاری رعایت می‌شود، به طوری‌که در بخش دروازه ملل دشت پارسه دیگر هیچ ساخت و سازی انجام نمی‌شود.

اوتاکید کرد: اتفاقی که سال‌ها مبارزه و چالش بزرگ پشت آن بوده است. با این حال دانش و شناخت ما از این سرزمین بسیار کم بوده و امیدواریم نسل‌های جدید در حوزه حفاظت و پژوهش کارهای شایسته‌ای انجام دهند.

ایران و ایتالیا از نظرات مشابهی در حفاظت آثار تاریخی برخوردارند

در این نشست مائرو کانچاتوری سفیر ایتالیا در تهران نیز در سخنانی گفت: پس از بازدیدی که از همکاری‌های مشترک هیات ایران و ایتالیا در محوطه میراث جهانی پاسارگاد داشتم با روحیه همدلی و همکاری بسیار خوب این تیم مشترک مواجه شدم.

سفیر ایتالیا در تهران به همکاری‌های دیرینه ایران و ایتالیا در حوزه فرهنگ اشاره کرد و افزود: همکاری‌های مشترک ایران و ایتالیا از سابقه زیادی برخوردار است، هر دو کشور نیز از پیشینه چند هزار ساله برخوردارند، به همین دلیل است که هیات مشترک ایران و ایتالیا از از حساسیت و نقطه نظرات مشابهی درباره‌ی مرمت و شیوه حفاظت و نگهداری آثار دارند.

براساس این گزارش؛ در این نشست که با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایتالیا در تهران، سرپرست اعضای هیات ایتالیایی در پاسارگاد و جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی ایران و ایتالیا در موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران برگزار شد، از اعضای هیات ایتالیایی قدردانی شد.

خبرگزاری مهر

 

کمیته بین المللی پاسارگاد

www.savepasargad.com