Save  Pasargad Committee

 

Link to English Section

پيوند به خانه

 

 

شوش با شکوه و جهانی را به عمد در خطر انداخته اند.

پس از سال ها که سازمان میراث فرهنگی احمدی نژاد ده ها بلا بر سر محوطه ی تاریخی شوش آورد، بالاخره به همت و سماجت فرهنگ دوستان در تابستان 2015 شوش به فهرست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شد. و حالا پس از شش ماه که از جهانی شدن محوطه ی تاریخی و کم نظیر شوش می گذرد، ساخت پل نظام مافی درست در حریم این محوطه ی جهانی به سرعت پیش می رود و خبرگزاری های داخلی گزارش می دهند که 30 درصد پیشروی داشته. از آنجا که ساخت این پل منظر ورودی شهر شوش را کور خواهد کرد، درجریان جهانی شدن آن به ظاهر متوقف شد اما پس از یک ماه پیمانکاران اداره راه و شهرسازی دولتی دوباره دست به کار شدند.

و اکنون اعتراض کوشندگان میراث فرهنگی بلند است اما نه سازمان های دولتی اداره راه و شهرسازی و نه سازمان میراث فرهنگی که زیر نظر مستقیم رییس جمهور اسلامی اداره می شود گوش شنوا ندارند. ساکت و بی خیال به کار خودشان ادامه می دهند.

لطفا ببنید که چه جایی در خطر است:

شوش یکی از کهن ترین شهرهای جهان است که باستانشناسان آن را متعلق به چهار هزار سال قبل از میلاد می دانند. این شهر که از مهم ترین و با شکوه ترین شهرهای باستانی ایران و جهان است در سال 2015 به عنوان هجدهمین اثرتاریخی ـ جهانی ایران به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده شد.

شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم، میان رودان و ایلام بود. در دوره ی هخامنشیان پایتخت سیاسی امپراتوری پهناور ایران بود. در اسناد و آثار باقیمانده از آن نشان می دهد که در این دوره شوش چهارراه شرق و غرب بود و راه موسوم به راه شاهی ارتباط فرهنگی و تجاری و سیاسی این شهر  را به کشورهای مختلف جهان برقرار می کرد. شکوه و عظمت شوش تا دوران ساسانیان و حمله اعراب باقی مانده بود. به استناد تاریخ طبری نو مسلمانان عرب پس از حمله به شوش:بیش از 30 هزار تن را به قتل رساندند، 20 هزار زن و گاو و اسب را به غنیمت بردند و شوش به مرور به ویرانه ای تبدیل گشت.

عکس های زیر دو اثر از محوطه باستانی شوش است که در موزه لوور پاریس نگاهداری می شود.

هر انسان فرهنگ دوستی، و آن ها که این آثار را وقت اکتشاف و یا در موزه های مختلف جهان دیده اند، با این عملیات قلب شان به درد خواهد آمد.

www.savepasargad.com

اثری یافته شده در محوطه ی باستانی شوش

به گزارش خبرنگار مهر، شهر تاریخی شوش تیر ماه امسال با وجود چالش های بسیاری مانند کاهش حریم شوش به چهارصد هکتار که باستان شناسان و فعالان میراث فرهنگی مخالفش بودند یا پل نظام مافی که در آن زمان، مسئولان شهری شوش در پی احداثش بودند، در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید . با این حال معاون میراث فرهنگی کشور گفته بود که پلی در ورودی این محوطه قرار دارد که مدیران شهری در استان خوزستان معتقدند باید آن را برداشته و به جایش یک جاده‌ ترانزیت و میدان ایجاد شود چون این پل ورودی شهر شوش را کور کرده است، آنها مشاورانی هم گرفته‌اند و چند سالی روی طرح کار کرده‌اند. اکنون قرار است تمام راه‌حل‌های پیشنهادی در این طرح، توسط مشاور دیده و همه‌ گزینه‌های مورد نظر در این زمینه بررسی شود تا آن زمان هم هیچ اتفاقی در محدوده این محوطه‌ تاریخی رخ نمی‌دهد.

وی درباره پل نظام مافی گفته بود: این طرح نیز پیش از این تصویب شده و پایه‌های پل هم زده شده است. اما بحث جدیدی در مورد آن نیست.

با این وجود، پس از گذشت یک ماه از ثبت جهانی شوش در تیر ماه امسال، تابلویی جلوی پل نظام مافی نزدیک بیمارستانی به همین نام نصب شد که نشان می داد کار این پل از مرداد ماه شروع می شود و کارفرمای آن نیز اداره راه و ترابری استان خوزستان است. این تقاطع غیر همسطح (رو گذر) از همان زمان تا کنون حدود سی درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پایه های شرقی پل روی حریم درجه یک و پایه های غربی در عرصه قرار دارد . همچنین در سمت شرقی پل، یک مجتمع بین راهی و سرویس بهداشتی که توسط اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان ساخته شده بود، مدتها پیش توسط پیمانکار تخریب شد تا پایه های شرفی بنا شود.

پایه های پل در آخرین عکس ها

این طور که معلوم است اداره میراث فرهنگی شوش مجوز اولیه را قبل از ثبت جهانی آن داده است. چرا که تا قبل از پرونده ثبت جهانی همه متولیان می دانستند این پل در حریم و عرصه محوطه تاریخی شوش قرار دارد یعنی در اصل با علم بر اینکه شوش قرار است ثبت جهانی ثبت شود این مجوز داده شد.

در این باره، مجتبی گهستونی، دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و به خبرنگار مهر گفت: در زمان شروع احداث پل، پایگاه شوش مانع انجام کار شد ولی پیمانکار و کارفرما بدون توجه به این تذکرات کار را آغاز کردند  و تا امروز هم دفتر حقوقی میراث فرهنگی استان هیچ شکایتی نکرده است در حالی که پل همچنان درحال ساخت است و هیچ علامتی مبنی بر جلوگیری از ادامه کار دیده نمی شود

عضو هیت موسس شورای هماهنگی تشکل های مردم نهاد کشور ادامه داد: درحالی این پل برخلاف ضوابط عرصه محوطه های جهانی ساخته شده که این ضوابط به تمام دستگاههای درون شهرستان، استانداری و اداره کل مسکن ابلاغ شده است.

 

چند روز پیش موضوع ساخت این پل در جلسه شورای فنی مطرح شده و اعضای حاضر در آن جلسه نیز همگی مخالف ادامه ساخت این پل بوده اند و مخالفتشان را به دستگاههای متولی نیز ابلاغ کرده اند با این حال معلوم نیست چه کسی مجوز ادامه فعالیت پل را داده و یا این که چه ضرورتی می دیدند تا این کار ادامه پیدا کند.

گهستونی در این باره اظهار نگرانی کرده و این سوال را مطرح کرد که آیا سرنوشت این پل به سرنوشت ترمینالی دچار می شود که سازمان میراث فرهنگی مجبور به خرید آن شد؟همچنین در گذشته نه چندان دور اقدام به صدور مجوزهای بی شماری کرده اند که برای ساخت و ساز در محوطه ها داده شده بود و ساخت سیلو، پارکینگ، هتل، بانک و ترمینال از جمله آنهاست.

ثبت جهانی شوش در معرض خطر

عاطفه رشنویی معاون میراث فرهنگی خوزستان معتقد است که احداث پل متوقف شده است این درحالی است که گزارش های رسیده از شوش خبر می دهد این پل آرام آرام در حال ساخت است. رشنویی به خبرنگار مهر گفت: موضوع این پل در حال بررسی است. امکان دارد که منظر شهر تاریخی شوش را مخدوش کند با این حال در حال صحبت با مسئولان استان هستیم تا این پل را به طرح دیگری تبدیل کنند و برای شوش کمربندی پیش بینی شود.

وی در پاسخ به این سوال که مگر اداره میراث فرهنگی چند سال پیش نمی دانست که این پل در حال ساخت است پس چرا جلوی کار را نگرفت گفت: گویا پایه هایی که در نزدیک بیمارستان است از سال هشتاد و شش یا هشتاد و هشت زده شده و چند پایه رو به روی محوطه آن هم خارج از عرصه در سال هشتاد و هشت احداث و بعد متوقف شده است. الان حدود ۶ ماهی می شود که این موضوع به یک معضل تبدیل شده است درحالی که چند سال پیش این مخاطرات وجود نداشت. وقت آن نیست که به ۶ سال پیش برگردیم امروز فقط می شود با مطالعه شهرسازی و برخی تغییرات در باند تندرو و کندرو در آزادراه کاری انجام داد.

 

رشنویی گفت: اکنون با توجه به اینکه تقاطع خطرناک بوده، نظر اداره راه و شهرسازی این است که پل ساخته و این تقاطع مرتفع شود اما باید همه جانبه به آن فکر کنند.

جدا از ایجاد سوالات بسیار پیرامون چرایی ساخت این پل و مجوز ادامه کار آن، موضوع مهم این است که احداث این پل ممکن است پرونده ثبت جهانی شهر شوش را به خطر بیاندازد. با وجود اینکه رشنویی اعلام کرد پرونده ثبت جهانی شوش با وجود این پل به خطر نمی افتد اما محمدحسن ارسطوزاده مدیر پایگاه جهانی شوش به خبرنگار مهر گفت: این پل در جنوب شرقی درحال ساخت است که به عرصه و حریم شوش تعرض می کند. اداره میراث فرهنگی استان مخالف ساخت این پل است ولی اکنون آنها کار خودشان را می کنند. اما به نامه ها و استعلام های اداره راه و شهرسازی بارها پاسخ دادیم که این کار ممنوع است. چون بخشی از آن در عرصه و بخشی در حریم شوش قرار دارد. ایران متعهد شده که ضوابط ثبت جهانی را رعایت کند اما اگر خللی در این زمینه وارد شود، پرونده ثبت جهانی شوش دچار مشکل خواهد شد.

 

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com