Save Pasargad Committee

      سایت رسمی بنیاد میراث پاسارگاد

 

پيوند به خانه

 

 

به دلیل بی مبالاتی مسئولین یک میدان تاریخی و بناهایش در آتش سوخت

 

 


بنا برگزارش کوشندگان میراث فرهنگی در همدان بعدازظهر امروز (پنج شنبه 21 جولای ـ 31 تیر) بناهای تاریخی یک میدان در همدان (که بعد از انقلاب نام امام خمینی گرفته) ساعت ها در آتش سوخت. و تا وقتی دو طبقه تاریخی، و بخش هایی از سقف های تاریخی مغازه ها سوخته و فرو ریختند هیچ کمکی از سوی مسئولین دولتی نرسید.
علت آتش سوزی و مقدار ویرانی ها هنوز روشن نیست اما علت سوختن بناهای این میدان تاریخی کند بودن روند امداد رسی اعلام شده است: از یک سو در این منطقه سیستم آبرسانی برای اطفای حریق شهری وجود ندارد و از سوی دیگر چون شهرداری کوچه‌های اطراف این میدان را برای درآمدزایی به پارکینگ تبدیل کرده است، ماشین آتش‌نشانی نیم‌ساعت دیرتر توانست به مکان آتش‌سوزی برسد.
یکی از شاهدان گفته است که احتمالا آتش سوزی عمدی بوده تا بر جای بناهای تاریخی آپارتمان سازی شود.

www.savepasargad.com

 

 

خبری در ایسنا در این ارتباط

منحصربفردترین میدان تاریخی ایران که شش خیابان به آن منتهی می‌شود، پیش از ظهر امروز برای ساعاتی در آتش سوخت.

حسین زندی - فعال میراث فرهنگی همدان - در گفت‌وگو با ایسنا با تائید این آتش‌سوزی توضیح داد: در این آتش‌سوزی که پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه 31 تیر) در میدان تاریخی امام (ره) در همدان در مجاورت خیابان بوعلی و سرپل یخچال رخ داد و خاموش کردن آن تا ساعت ۱۴ طول کشید، بخش زیادی از دو طبقه تاریخی این میدان در آتش سوخت و حتی بخش‌ی از سقف‌های تاریخی مغازه‌های قرار گرفته در اطراف میدان، فرو ریختند.

او درباره‌ی علت این آتش‌سوزی گفت: تا کنون علت این حادثه را پوسیدگی سیستم برق‌رسانی اعلام کرده‌اند، اما به گفته مسوولان ذی‌ربط تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

وی با اشاره به کند بودن روند امدادرسانی به این بخش تاریخی همدان اظهار کرد: در این منطقه سیستم آبرسانی برای اطفای حریق شهری وجود ندارد، پیش از این نیز با رخ دادن اتفاقات مشابه، دچار این مساله بوده‌ایم و از سوی دیگر چون شهرداری کوچه‌های اطراف این میدان را برای درآمدزایی به پارکینگ تبدیل کرده است، به همین دلیل ماشین آتش‌نشانی نیم‌ساعت دیرتر توانست به مکان آتش‌سوزی برسد.

او در ادامه با اشاره به طرح پیاده‌راه کردن خیابان بوعلی‌سینا توسط شهرداری همدان افزود: این کار در شرایطی برای این منطقه مناسب است که سیستم آبرسانی و اطفای حریق برای این بخش از همدان که به قول مدیریت شهری یکی از قطب‌های گردشگری شهر نیز هست، در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، میدان مرکزی همدان میدان بزرگی است که امروزه با نام میدان امام خمینی(ره) همدان معروف است. طرح و نقشهٔ این میدان توسط مهندس معمار آلمانی کارل فریش تهیه و اجرا شده‌ است. با وجود قدمت تقریباً یک قرن، این میدان هنوز موقعیت ارتباطی خود را با خیابان‌ها و بازار همدان حفظ کرده‌ است.

طراحی و اصول خیابان‌کشی یا انشعاب خیابان‌ها از این میدان دایره شکل، به نحوی است که هر چه شهر گسترده‌تر می‌شود، باز غیرمستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر است.

این میدان مربوط به دوره پهلوی است و در همدان، محل تقاطع خیابان شهدا تختی واقع شده و این اثر در تاریخ 22 تیر 1379 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است..

 

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com