Save Pasargad Committee

      سایت رسمی بنیاد میراث پاسارگاد

 

پيوند به خانه

 

 

درخت کُشی در زیباترین و بلندترین خیابان ایران و خاورمیانه ادامه دارد


خبرگزاری های تهران گزارش می دهند که دوباره امسال نیز شهرداری تهران شروع به قطع کردن برخی از درخت های کهن زیباترین و بلندترین خیابان ایران و خاورمیانه کرده است. این خیابان در سال 1923 به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد و نام جاده پهلوی را به خود گرفت. پس از انقلاب ابتدا نام خیابان را محمد مصدق گذاشتند و در کوتاه مدتی آن را به نام ولی عصر دوازدهمین امام شیعیان خواندند.


این خیابان با طول حدود 18 کیلومتر جنوب تهران را به شمالی ترین قسمت تهران وصل می کند( با ۱۱۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا شروع می شود و با۱۶۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در بلندی های تهران تمام می شود.).
این خیابان دارای چندین هزار مترمربع پیاده‌رو، جوی بزرگ آب بوده و تا زمان انقلاب، حدود 11 هزار چنار کهن شناسنامه دار در دو طرف خود داشت. درخت ها از جوی آب می نوشیدند و همیشه طراوت و شادابی کم نظیری به خیابان می دادند. قبل از انقلاب این خیابان دارای زیباترین رستوران ها، کلوپ ها و محل تفریح و شادی و رفت و آمد مردمان بود. بسیاری از بزرگ‌راه‌ها و خیابان‌های اصلی کلانشهر تهران در طول این مسیر، با آن مرتبط می شد.
در پی انقلاب اسلامی، هر ساله شهرداری تهران با بهانه هایی بی مورد و یا بدون هیچ دلیل و توضیحی تعدادی از درخت های این خیابان را قطع کرده است. این درخت کُشی آنقدر گسترده بوده که از 11 هزار درخت اکنون فقط 6 هزارتای آن زنده است.

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com