Save Pasargad Committee

      سایت رسمی بنیاد میراث پاسارگاد

 

پيوند به خانه

 

 

آیا نوبت درختان پارک شهر تهران است؟

 بنا بر گزارش یکی از خبرگزاری های ایران، برخی از درختان پارک شهر تهران، را با رنگ سفید علامت زده اند. معمولا این علامتی است که بر خانه ها و یا درختانی زده می شود که برنامه ی ویرانی و یا قطع کردن شان را دارند.  وقتی می خواستند که درخت های کهن خیابان پهلویِ، مصدق شده ی، اکنون ولیعصر را قطع کنند نیز همین کار را کردند. چرایش نه در آن زمان روشن شد و نه اکنون! زیرا قطع درختان کهن یکی از  عملیاتی است که گویا مورد علاقه زیاد مسئولین جمهوری اسلامی است و معمولا با سکوت و بی توجهی سازمان محیط زیست روبرو می شود.

پارک شهر یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های ایران است که در سال 1339، پنجاه و شش سال، قبل ساخته شده است.

www.savepasargad.com

 

مطلب زیر در سایت خبرگزاری میراث فرهنگی امروز هفتم فروردین 95 منتشر شده است

آیا درختان پارک شهر در انتظار قطع شدن هستند؟

 تعطیلات نوروز یکی از بهترین فرصت ها برای گشت زنی در شهری است که زندگی می کنیم. شهری که بیشتر به آن به عنوان مکانی برای کار، زندگی و سپری کردن روزها نگاه می کنیم می تواند مکانی زیبا برای گشت و گذارهای خانوادگی باشد.

در این میان پارک ها یکی از بهترین گزینه ها برای گشت و گذار بهاری هستند. پارک شهر نیز یکی از زیباترین و قدیمی ترین پارک های تهران است که می توان در میان درختان سر به فلک کشیده آن ایستاد و از بهار لذت برد.

 اما زمانی که درختان یکی از بزرگترین پارک های شهر را با رنگ سفید بر تنه اشان می بینی تعجب می کنی چراکه رنگ شدن آنچه میراث این شهر به حساب می آید از تنه درختان گرفته تا خانه های قدیمی، خاطرات بدی در ذهن تو جاری می سازد.

از رنگ شدن درختان خیابان ولیعصر و قطع شدن آنها گرفته تا رنگ شدن دیوار خانه های قدیمی و سپس سرانجام نا معلوم آنها. اینبار نیز درختان پارک شهر رنگ شده اند. پارکی که افراد زیادی خاطرات دور و نزدیک از آن دارند.

البته برخی مواقع، مسئولان شهرداری از آفت زدایی درختان به این روش خبر می دهند چنانکه گفته می شود، آفت زدایی با مخلوطی به نام بَردو و با ترکیب سولفات مس، آهک و آب به تنه درختان تزریق می شود که به منظور جلوگیری از سرمازدگی، کنترل بیماری های قارچی، از بین بردن پناهگاه های زمستانی برخی آفات و انگل زدایی از درختان مستعد انجام می گیرد. اما باید توجه داشت که ما در آستانه بهار قرار داریم و از سرمازدگی و آفات زمستانی خبری نیست.

حال باید دید نتیجه رنگ شدن درختان پارک شهر چیست؟ آیا به روال گذشته باید شاهد قطع شدن آنها بود یا اتفاق دیگری در راه است؟

 

 

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com