Save Pasargad Committee

      سایت رسمی بنیاد میراث پاسارگاد

 

پيوند به خانه

 

 

آیا سد داریان کرمانشاه در حال شکستن است؟

    سد خاکی داریان کرمانشاه، که از سال 2009 ساختن آن شروع شده است، با وجود اعتراض کارشناسان و فعالین محیط زیست ، علاوه بر این که به  نابودی اکوسیستم منطقه هورامان، تخریب کامل چشمه طبیعی بل و به زیرآب رفتن چندین روستای تاریخ را منجر شده، اکنون در خطر شکستن است.

    به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، طی روزهای اخیر مردم منطقه هورامان از احتمال شکستگی سد مخزنی داریان در نزدیکی شهر پاوه نگران هستند. 

    برخی منابع آگاه از نفوذ آب به داخل تجهیزات نیروگاهی سد بر اثر شکستگی لوله تخلیه آب شیر پروانه‌ای نیروگاه خبر دادند. همین منابع هشدار می‌دهند که در صورت تداوم وضعیت موجود، بروز خسارات سنگین دور از انتظار نیست.

    حجم آب سد 155 متری داریان بیش از 350 میلیون متر مکعب برآورد می شود.

    شکستگی دیواره‌ی سد خاکی داریان درحالی قوت می‌گیرد که نیروهای امدادی شهرستان پاوه در محل حاضر شده و از مردم خواسته‌ اند هشدارهای منابع رسمی در خصوص بروز خطرات احتمالی را جدی بگیرند.

هنوز کاملا روشن نیست که این حکومت چرا دست از ساختن این سدهای ویرانگر برنمی دارد. در این سال های اخیر کمتر کارشناسی بوده که به دولت های احمدی نژاد و روحانی زیان ها و خطرات این سدها را هشدار نداده باشد. و حتی یک مورد هم نبوده که گوش شنوایی باشد.

www.savepasargad.com

 

کمیته بین المللی پاسارگاد

www.savepasargad.com