سایت رسمی بنیاد میراث پاسارگاد

Pasargad Heritage Foundation

 

 

صفحه اصلی

Save Pasargad Committe

 

 

پاسارگاد در حبس نیروهای امنیتی

نیروهای سپاه و بسیج مانع حضور مردم در مقبره کوروش کبیر شدند

 

هفتم آبان برای ایرانیان روز ویژه‌یی‌ست. روزی که به نام کوروش کبیر شناخته می‌شود. کوروش کبیر اولین پادشاه سلسله هخامنشی بود که در زمانی کم‌تر از سی‌سال قلمرو پادشاهی ایران را تا دوردست‌ها گسترش داد و به نوشته مورخان نبوغی سرشار در حکمرانی داشت و شیوه‌های حکومت‌داری او هم‌چنان زبانزد تاریخ‌نویسان است. هرچند که هفتم آبان‌ماه در تقویم ما ایرانی‌ها رسما به عنوان روز جهانی کوروش ثبت نشد اما شهروندان ایرانی سال‌هاست که به صورت کاملا خودجوش این روز بزرگ را گرامی می‌دارند. 

هرچقدر که اقبال ایرانیان به برگزاری مراسم روز کوروش بیشتر می‌شود، برخوردهای پلیسی و امنیتی حکومت نیز با مشتاقان برگزاری مراسم روز کوروش نیز افزایش پیدا کرده است. امسال نیز گزارش‌های زیادی از تلاش نیروهای نظامی برای جلوگیری از حضور مردم در مقبره کوروش کبیر مخابره شده است. برخی تصاویر و خبرهایی که دوشنبه ششم آبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، حکایت از استقرار ماموران انتظامی در مسیر جاده‌های منتهی به پاسارگاد دارد. براساس این گزارش‌ها ایست‌های بازرسی در این مسیر مستقر شده است.

هم‌چنین گزارش شده است که نیروهای سپاه و بسیج در جاده‌های منتهی به پاسارگاد خیمه‌هایی برپا کردند تا عبور و مرور مردم را در روزهای اخیر کنترل کنند. بنا به این گزارش‌ها سخت‌گیری‌های نیروهای امنیتی و پلیسی ایران تا حدی بوده است که این نیروها به ساکنان محلی نزدیک به پاسارگاد برگه عبور و مرور داده است تا این ساکنان بتوانند به راحتی تردد کنند. 

از سوی دیگر در روزهای اخیر شماری از چهره‌های فعال اجتماعی و خانواده‌های در ایران توسط پلیس امنیت احضار شده اند تا به آن‌ها هشدار داده شود که در مراسم بزرگ‌داشت کوروش کبیر شرکت نکنند. 

بهمن احمدی امویی روزنامه نگار و زندانی سابق سیاسی از جمله کسانی بوده که به کلانتری جنت آباد در تهران احضار شده است. او در رشته توییتی نوشت که احضار او در ارتباط با مطالب یا پیام‌های مربوط به کوروش صورت گرفت. با این حال آقای امویی که از پاسخگویی به درخواست احضار سرباز زده با مقایسه وضعیت نظارت‌های امنیتی امروز با پلیس آلمان شرقی نوشت که اکنون نه فقط وزارت اطلاعات بلکه‌ اطلاعات سپاه،‌ پلیس امنیت، بسیج و قوه قضائیه هم شهروندان را زیر نظر دارند.

 

برگزفته از: ایندپنتدت 29 اکتبر 2019- روز کوروش

 

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com