امسال نیز؛ آتش سده را زنده نگاه داریم، حتی با روشن کردن یک شمع (دهم بهمن ـ سی ام ژانویه)

          در آستانه ی جشن ملی سده هستیم؛ یکی از بزرگترین جشن های آتش که از دیرباز برای ايرانيان به یادگار مانده است. اين جشن، علاوه بر ستایش آتش و نور – که همواره در گوهر فرهنگ ایرانی ما وجود داشته، جشنی آئينی برای گستراندن همبستگی و همکاری اجتماعی بوده است. هر ساله، در روز دهم بهمن ماه، مردمان ايرانی، با هر مذهب و مرام و جنسیتی، پیر و جوان، در نقاطی از شهرها و روستاها با همکاری یکدیگر به تدارک این جشن مشغول شده و بر بلندی ها، یا در محوطه های باز، آتشی بزرگ می افروختند و ساعت ها به جشن و پایکوبی می پرداختند. 

          متاسفانه، با وقوع انقلاب اسلامی، جشن های ملی ما یا ممنوع شده و یا مورد بی توجهی قرار گرفتند. و در اين راستا جمهوری اسلامی با دیدن استقبال مردمان از این جشن، پنج سال پیش آن را ممنوع اعلام کرد و اکنون فقط هموطنان زرتشتی اجازه دارند که آن را به شکلی بسیار محدود برگزار کنند

          با این حال، مردمانی که در گوهر فرهنگ شان همبستگی، مهربانی، و شادمانی نهادينه است، چه درایران و چه در کشورهای دیگر جهان، هر ساله جشن سده را پاس می دارند.

          بنیاد میراث پاسارگاد، ضمن شادباش به باورمندان فرهنگ ایران، از همگان می خواهد تا آئين ملی سده را، همچون سال های گذشته، در هر کجایی  که هستند و با هر اندازه امکانی که دارند، برگزار کرده و آن را در حافظه ی فرزندان خود به ثبت برسانند؛ درست همانگونه که قرن هاست مادران و پدران ما اجازه نداده اند تعصب های مذهبی جشن های گرانقدر فرهنگ ما را از حافظه ی ملی ما پاک کند.

با مهر و خرمی

بهمن 1400/ژانویه 2022

 بنیاد میراث پاسارگاد

 عکس ها و مطالب سال های گذشته درباره سده 

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

از کاپیتولاسیون تا تاسیس کنسولگری چین در بندرعباس ـ دکتر نیره انصاری

Read Next

پنجمین اعتراض سراسری معلمان ایران