برج زیبای گنبد قابوس پس از ۱۱۰۰ سال ایستادگی به دلیل بی توجهی ها و سودجویی ها در حال نابودی ست

 

 بلندترین برج تمام آجری جهان به دلیل  نادانی رژیم و ساخت و سازهای غیرمجاز  ترک های جدی برداشته است

این برج در سال ۱۳۱۰ خورشیدی به ثبت ملی رسید و جزو آثار تاریخی مهم ایران و جهان است

ساخت و سازهایی که بنیان برج را لرزانده ولی مسؤلین میراث فرهنگی می خواهند آن را به گردن مرمت سازان شصت هفتاد سال پیش و یا مشکلات طبیعی بیندازند*.

مطلب منتشر شده در خبرگزاری های داخلی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان با بیان اینکه «برج قابوس» گنبدکاووس به دلایل مختلف دچار ترک و آسیب شده است، افزود: تیم‌های دانشگاهی در حال مطالعه بر روی زوایای مختلف مساله هستند.

محمدجواد ساوری بعدازظهر دوشنبه، ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۲ در خصوص آخرین وضعیت برج قابوس گنبدکاووس اظهار کرد: متأسفانه در دهه چهارم قرن گذشته، طی یک عملیات مرمت، سازه‌های ناهمگن به برج اضافه شده که همین اقدام پس از حدود ۶ الی هفت دهه باعث تخریب برج شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین دلایل طولانی شدن زمان برچیدن داربست‌های دور برج، استقرار گروه مطالعه دانشگاه شهید بهشتی تهران و انجام مطالعات برای علاج بخشی این اثر شاخص تاریخی استان گلستان است، ادامه داد: این گروه، ساکن در شهرستان گنبدکاووس بوده و به شکل مستمر در حال انجام کارهای مطالعاتی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان با اشاره به اینکه در عملیات مرمت سال ۱۳۴۰ از متریال مواد و خشت و آجری استفاده شده که با این سازه همگن نبوده است، افزود: همان مصالح بکار رفته سبب شده تا این سازه عظیم دچار آسیب شده و از داخل در حال تخریب و حتی ترک شود.

وی از انجام مطالعات دقیق و بدون نقص برای حفظ این بنای ارزشمند و فاخر خبر داد و خاطرنشان کرد: هر چند که این مطالعات به طول انجامیده است، ولی اگر منتج به نتیجه مثبت شود، رضایت همه مردم به خصوص علاقمندان به فرهنگ و تاریخ فاخر منطقه را در پی خواهد داشت.

نمی‌شود داربست‌ها را برداریم 

ساوری از برگزاری جلسات متعدد با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استاندار گلستان در این خصوص خبر داد و اضافه کرد: نمی‌شود الان داربست‌ها را برداشت و طرح مطالعاتی را متوقف کنیم تا با دستان خودمان زمینه‌ساز تخریب کامل این سازه عظیم جهانی شویم.

وی با اشاره به اینکه آلودگی‌های محیط به روی برج اثر گذاشته و این اثرگذاری روز بروز بیشتر می‌شود، تصریح کرد: شهرداران وقت گنبدکاووس به عنوان مدیران شهری با مجوزهای خلاف قانون برای ساخت و سازهای حاشیه برج و بدون رعایت حریم، زمینه ساز تخریب برج قابوس شده‌اند.

عدم طرح دعوی بر علیه مدیریت شهری گنبدکاووس

این مقام مسئول تکان‌های شدید ناشی از ساخت و سازهای غیر مجاز را از عوامل بسیار مخرب بروی برج دانست و بیان کرد: آجرهای برج با حالتی به خصوص و معماری منحصر بفرد بدون استفاده از هیچگونه موادی به روی هم سوار شده‌اند و باید در مرمت بتوانیم مواد متناسب با خود برج را با آن همگن کنیم تا باعث بقای برج شود.

وی از عدم طرح دعوی تا به این لحظه بر علیه مدیریت شهری گنبدکاووس خبر داد و گفت: آنچه در اقدام اولیه لازم بود، متوقف کردن تداوم صدور مجوزهای ساخت و ساز در حاشیه برج بود که موفق شده‌ایم و در حال حاضر شاهد همکاری شهردار گنبدکاووس در تأمین بخشی از بودجه مرمت هستیم و قطعاً عملیات احیای برج را با استفاده از همه ظرفیت‌ها پیگیری خواهیم کرد.

*آسیب جدی به برج قابوس/ ساخت و سازی که بنیان برج را لرزاند

 

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

نامه ی سرگشاده بنیاد میراث پاسارگاد به باستانشناسان و اساتید تاریخ در ایران درباره تصمیم تازه مسئولین برای ثبت جهانی معبد آناهیتا، و چند اثر با اهمیت دیگر کرمانشاه به همراهی عراق

Read Next

خانه ثبت ملی شده ی صدراعظم مظفرالدینشاه رو به ویرانی ست