رفت و آمد به جام جهانی قطر با کشتی های سپاه پاسداران و نفت کش های شرکت نفت  و زیر نظر گردشگری ورشکسته حکومت اسلامی

 شکوه میرزادگی

روز گذشته عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، در حاشیه ی جلسه ای که با هتلداران داشت، ضمن پاسخ به پرسش های مختلف خبرنگاران، به موضوع جام جهانی قطر و مساله ی خرید کشتی های مسافربری و تفریحی، برای بهره برداری در دوره ی جام جهانی، پرداخت. و زنگ های خطری را به صدا در آورد که خیلی ها ممکن است هنوز متوجه آن نباشند! از نوع همان خطرات فرو ریختن متروپل، تصادف قطار، فرو افتادن هواپیما، و غرق شدن کشتی. چرا که تجربه های چهل و سه ساله حکومت اسلامی نشان داده که این حکومت به تنها چیزی که فکر نمی کند آرامش و سلامت و جان انسان است.

گردشگری نابود شده ی ایران

 مسئولین ناکارآمد، نادان، و ایران ستیز،  میراث فرهنگی و گردشگری حکومت اسلامی چهار دهه است؛ در کنار ویران کردن و یا به حال خود رها کردن میراث های تاریخی و فرهنگی غیر مذهبی ایرانیان، گردشگری ایران را نیز به وضعیت تاسف باری درآورده اند. و دو دهه است به صرافت افتاده اند که سر و سامانی به آن بدهند، از متوسل شدن به گردشگری اسلامی گرفته، تا گردشگری سلامت که با بی توجهی حتی گردشگران کشورهای اسلامی روبرو شد، و فقط عده ای خوشگذران مسلمان اهل صیغه، و جماعتی زائر را (آن هم از جیب مردمان ایران) به ایران کشاند. آخرین اقدام و تلاش شان، حیله ای زیر نام «فم تریپ» بود که در همین هفته های اخیر با شکست مفتضحانه ای روبرو شد. و اکنون همه ی تلاش خود را گذاشته اند روی تماشاگران جام جهانی قطر.

جام جهانی قطر و میزبانی ایران

سه چهار ماهی ست که وزارت گردشگری حکومت اسلامی جلسه پشت جلسه دارد برای پیدا کردن راه هایی که بتوانند تعدادی  از تماشگران جام جهانی را به ایران بکشانند  و آن ها از طریق جزایر ایران به دوحه بروند. یعنی شب ها در جزایر ایرانی بخوابند و روزها هوایی و  یادریایی خودشان را به تماشای فوتبال برسانند.

از همان ابتدا که قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شد، با توجه به وسعت این کشور و ظرفیت محدود اقامت در آن، همسایگان قطر برای مشارکت در میزبانی اعلام آمادگی کردند، از عربستان گرفته تا امارت، کویت، عمان و حتی ترکیه. ایران نیز در سال ۱۳۹۷ برای میزبانی اردوی تیم‌ها و تماشاچی‌ها در جزایر خلیج‌فارس اعلام آمادگی کرد.

مسئولین وزارت گردشگری حکومت اسلامی مدعی هستند امکان سفر بدون ویزا (در آن دوره) به این جزایر و ارزانی هتل های ایران به نسبت هتل های دوحه، از یک سو و رفت و آمدهای هوایی و دریایی کوتاه مدت به دوحه شانس کشاندن این تماشاگران به ایران را زیاد می کند. و آن ها می توانند در طول حدود یک ماه (از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲) مبالغ زیادی ارز وارد ایران کنند. که البته این ادعا را اگر کشورهایی چون ترکیه و کویت و یا دیگر کشورها داشته باشند، با تجربه های خوب گردشگری شان ممکن است به واقعیت نزدیک باشد.

در عین حال مسئولین شایعاتی را هم، به سان «فم تریپ»، راه انداخته اند که زنان در طول این سفر می توانند بی حجاب باشند و مشروبات الکلی و چیزهای دیگر هم مجاز است. (که البته ضرغامی دیروز این شایعه را تکذیب کرد)

تدارکات مفصل زبانی و بدون پایه و اساس

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در ماه فروردین 1401، پس از سه سال که از اعلام آمادگی اش برای میزبانی جام جهانی قطر می گذشت، بالاخره وزیر راه قطر را به کیش دعوت کرد (جایی که تا دوحه 40 دقیقه فاصله هوایی دارد) و قرار شد که با همکاری دو کشور، خط مستقیم هوایی و دریایی از دوحه به کیش و بالعکس ایجاد شود و حدود 36 پرواز هفتگی داشته باشد.

در جلساتی که پس از این قرار با قطر انجام شد، گنده گویی های معمول مسئولین حکومت اسلامی هم شروع شد: محمدی‌بخش، رییس سازمان هواپیمایی کشور اعلام آمادگی کرد که «می توانند از شهرهای مختلف ایران به قطر روزانه تا 200 پرواز داشته باشند.» حسن عباس نژاد مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هم گفت: «در حال حاضر سه‌هزار صندلی ظرفیت شناورهای مسافری است که می‌توانند در روز و شب جابه‌جایی مسافر را بین بنادر ایران و قطر و کشورهای دیگر انجام دهند و به همین منظور هم، ترمینال مسافری کیش در حال آماده‌سازی است» رستم قاسمی، وزیر راه هم گفت: « انتظار می‌رود روزانه ۵۰۰ هزار ایرانی از جام جهانی قطر بازدید کنند، خارجی‌هایی هم که به قطر می‌آیند می‌توانند دریایی یا هوایی به بازدید از جزایر جنوبی ایران بپردازند و ما امکان جابه‌جایی و اسکان همه آن‌ها را داریم.».

هیجان جهانی برای آوردن کشتی های مسافری به خلیج فارس

ضرغامی روز گذشته وقتی در مقابل پرسش یکی از خبرنگاران که از خرید کشتی های تفریحی  می پرسید گفت: «من متخصص کشتی نیستم، وظیفه من حل مشکل سوخت کشتی‌ها بود که حل شد (البته روشن نیست که از چه هنگامی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در کار تهیه سوخت هم دستی دارد). و افزود که: «اکنون در سراسر دنیا بسیار علاقمندشده اند در حوزه ما کشتیرانی مسافری داشته باشند. و تاکید کرد: «کاملا جدی و مبتنی بر اطلاعاتی ست! به همین دلیل {دیگران} تلاش می‌کنند این اتفاق نیافتد. موضع‌گیری امریکایی‌ها، کانادایی‌ها و فرانسوی‌ها را در این دو هفته ببینید که چقدر بر طبل ایران‌هراسی می‌کوبند، رسما اطلاعیه می‌دهند که کسی ایران نرود، چون آن‌ها احساس می‌کنند گردشگری در ایران در حال رونق گرفتن است. هر وقت دیدید ایران‌هراسی جدی شده است بدانید گردشگری درحال رونق گرفتن است، از گذشته همین روال بوده است»

و کلی حرف های بیهوده  و بی پایه دیگر در ارتباط با اشتیاق سرمایه گذران ایرانی و غیر ایرانی برای خرید کشتی و آوردن آن به ایران و ترس اروپایی ها و آمریکایی ها از گسترش گردشگری ایران!

حضور سپاهیان در گردشگری و جام جهانی قطر

ضرغامی در جایی می گوید «به همه گفتم کشتی‌های خود را به این منطقه بیاورید، ما هم کمک می‌کنیم خطوط راه بیفتد. با نهادهایی همچون بنیاد مستضعفان نیز وارد مذاکره شدیم و قرار شد کروز شایسته مسافر ایران تهیه کنند و در سواحل شمالی راه بیندازند، این کشتی‌ها هم در داخل و هم برون‌مرزی قابل استفاده است»

اما براساس گفته های ضرغامی در میانه ی این رفت و آمدها و جلسات مربوط به خرید کشتی، ناگهان نهادهای نظامی و سپاه پیدایشان شد که: پس ما چی؟  ما هم می توانیم سرمایه گذاری کنیم و کلی کشتی تفریحی بخریم و بیندازیم روی آب های خلیج فارس و به رفت و آمد مسافران کمک کنیم.

ضرغامی روز گذشته نیز از این که با نهادهای نظامی و سپاه درباره شناورها و جابه جایی مسافران از طریق دریا جلساتی داشته اند گفت، با این استدلال که «نیروهای مسلح در بخش مهمی از گردشگری دریایی می توانند به ما کمک کنند.»

نفت کش ها هم برای رفت و آمد مسافران به حرکت در خواهند آمد

نکته کمدی قضیه وقتی ست که ضرغامی از پیشنهاد شرکت نفت در کمک به این برنامه گردشگری، نظامی، جهانی می گوید: «وزارت نفت اخیرا اعلام کرده نفت کش هایی دارد که به تدریج از رده خارج می شوند، یعنی ایمنی لازم برای جا به جایی سوخت را ندارند اما این نفت کش های عظیم که سرمایه گذاری زیادی روی آن ها شده شاید برای گردشگری خوب باشد» و سپس ذوق زده ادامه می دهد: «بالاخره نفت‌کش عظیم با آن عرشه و امکانات خودش یک جاذبه گردشگری است. اصلا همین که جوان‌ها می‌توانند سوار یک نفت‌کش شوند و در جریان ماموریت‌های آن قرار بگیرند، حتی در آن رستوران بروند یا درون این نفت‌کش یکسری امکانات تفریحی وجود داشته باشد، جذاب است. فکر می‌کنم با حرکتی که آغاز شده است، همه نهادها علاقه‌مندند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند، امیدوارم عجله کنند تا این کار رونق بگیرد.»

و در کنار همه این خبرها و گفته ها یک خبری هم هست که راست یا دروغ می گوید: «در پی افزایش گمانه زنی ها و اخبار پیرامون نقش ایران در اسکان توریست ها و تماشاگران جام جهانی 2022 قطر در دو جزیره قشم و کیش، دبیرکل کمیته سازماندهی جام جهانی 2022 مشارکت ایرانی ها در میزبانی برخی دیدارها همچنین اسکان طرفداران در این تورنمنت را تکذیب کرد»

نتیجه:

با وجود تجربه های تلخی که ظرف 40 سال گذشته از عملکرد مسئولین حکومت اسلامی و نادانی و ناکارآمدی آن ها دیده شده از یک سو،  و بدخواهی و بدکاری هایشان از سویی دیگر، هر انسان عاقلی را نگران حضور فعال مسئولین حکومت اسلامی در جام جهانی می کند.

این همه رفت و آمد هوایی، با هواپیماهای موجود در ایران، و این همه رفت و آمد دریایی در کشتی هایی که پاسداران صاحب و فرمانده اش هستند، و نفت کش هایی که معلوم نیست چقدر برای مسافر بری امن هستند، و  این همه زن و مرد اروپایی و آمریکایی و کانادایی و … بی خبر بی گناه که نمی دانند هر کدام آن ها می توانند گروگانی پر منفعت برای حکومت اسلامی باشند.

شکوه میرزادگی

هفدهم جون 2022

————————————————–

همکاری ایران و قطر در میزبانی جام جهانی

نقش ایران در جام جهانی 2022؛ تقریبا هیچ !

ایران آماده نقش آفرینی در جام جهانی قطر

ضرغامی و حاشیه های جام جهانی

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

روز جهانی پناهندگان و هدیه ای به پناهندگان ایرانی

Read Next

فاجعه تبدیل بناهای تاریخی ـ فرهنگی به امامزاده هایی با اصل و نسب ساختگی ـ شکوه میرزادگی