منطقه حفاطت شده خائیز کهلگیلویه در آتش می سوزد، و فقط مردمان محلی با دست خالی با آتش می جنگند

منطقه حفاطت شده خائیز کهلگیلویه در آتش می سوزد و خبری از کمک های دولتی نیست

بنا برگزارش خبرگزاری های داخلی ارتفاعات منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد در ۷۲ ساعت گذشته، طعمه شعله های آتش شده و این آتش سوزی همچنان با شتاب بیشتری ادامه دارد.

متاسفانه از امداد رسانی های دولتی و هلیکوپترهای آتش نشانی برای خاموش کردن شعله های آتش در ارتفاعات منطقه حفاظت شده خبری نیست

تا امروز بیستم تیر ۱۴۰۳ تنها نیروهای خودجوش مردمی و ساکنان مجاور ابن ارتفاعات هستند که با دست خالی و با پیاده روی هفت ساعته به کانون آتش می رسند تا بتوان از ادامه خاکستر شدن جنگل ها و تلف شدن صدها جانور وحشی و نایاب مانند یوز و خرس قهوه ای جلوگیری کنند.

سید حمزه محقق زاده فرماندارکهگیلویه از گسترش شعله های آتش در جنگل ها و  مراتع منطقه حفاظت شده خاییز در چند نقطه دیگر هم خبرداد و یادآور شد: شعله های آتش به سرعت در حال گسترش هستند و با وزش بادهای شدید و افزایش دما، مهار آتش‌سوزی از توان نیروها نیز خارج شده است.

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده خائیز بلوط (گونه غالب) بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است.

گونه‌های جانوری منطقه هم شامل کَل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

 

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

بحران سیاسی و دمکراسی فرانسه – دکتر جلال ایجادی

Read Next

سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی در کنفرانس محافظه کاری ملی – انگلیسی و متن فارسی