زندگینامه دکتر فرد هرینگتون

دکتر فرد هرینگتون
برنده جایزه نوروز بنیاد میراث پاسارگاد
به عنوان بهترین شخصیت سال 1400 – 2021
در رشته میراث طبیعی و محیط زیست

دکتر فرد هرینگتون در آمریکا ـ ایالت کلردو به دنیا آمد. ده ساله بود که همراه خانواده به شهر آلبوکرکی در ایالت نیومکزیکو نقل مکان کرد؛ جایی که پدرش به عنوان مهندس ساختمان مشغول کار بود. او ابتدا در دانشگاه نیومکزیکو در رشته جنگل داری مشغول به تحصیل شد اما مدتی بعد به دانشگاه ایالتی کلرادو رفت و در سال ۱۹۵۹ در رشته بیولوژی حیات‌وحش از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. بعد از فارغ‌التحصیلی، سازمان شکار و صید ایالت نیومکزیکو به عنوان زیست‌شناس استخدام کرد.

سه سال بعد برای خدمت وظیفه عمومی راهی دانشکده نیروی هوایی شد و پس از طی دوره آموزشی یک ساله، درجه ستوان دومی گرفت. در جنگ ویتنام، پنج سال در رسته ی ترابری ارتش، سروان خلبان بود. پیش از پایان جنگ، به دانشگاه کلرادو بازگشت و تحصیل را از سر گرفت. برای مقطع دکتری، قوچ‌های بیگ‌هورن در کوه‌های راکی را مورد مطالعه قرار داد.

در سال 1970 اسکندر فیروز رئیس وقت سازمان شکاربانی و نظارت برصید (که در سال 1972 تبدیل به «سازمان حفاظت محیط‌زیست» شد) با او برای استخدام مصاحبه کرد. هرینگتون به زودی راهی ایران شد و هفت سال در زمینه‌های گوناگون محیط‌های طبیعی ایران فعالیت کرد.

از میان فعالیت‌های او می‌توان به تهیه «گزارش ملی محیط‌زیست انسانی»، ارائه شده به نخستین کنفرانس محیط‌زیست جهان در استکهلم (۱۹۷۲) اشاره کرد. بعد از این کنفرانس بود که از او خواسته شد طرح و برنامه سازمان محیط‌زیست را تدوین کند. این طرح یک سال بعد در مجلس شورای ملی تصویب شد و هرینگتون خدمات خود به ایران را به عنوان مدیر بخش محیط‌ طبیعی در سازمان نوپای حفاظت محیط‌زیست ادامه داد. در این مقطع، دامنه فعالیتش گسترش پیدا کرد و علاوه بر عملیات و مطالعات میدانی، انتشار فیلم‌ها، مقالات و کتاب‌های علمی و عامه‌فهم را نیز در برنامه‌های کاری خود قرار داد.

در سال ۱۹۷۷، هرینگتون به آمریکا بازگشت و با موسسه حفظ طبیعت (Nature Conservancy) همکاری خود را آغاز کرد. مدتی بعد با تاسیس یک شرکت مشاوره محیط‌زیست، فعالیت‌هایش را ادامه داد. طی قراردادی با یکی از موسسات مهم انرژی آمریکا به نام موسسه مهندسی ایبسکو (Ebasco Engineering)، پایش و پاکسازی اکولوژیک بخشی از کوه‌های راکی را به عهده گرفت که مرکز تولید سلاح‌های شیمیایی آمریکا بود. آن زمان این عرصه به عنوان آلوده‌ترین نقطه کره زمین شناخته می‌شد. همچنین با همکاری وزارت انرژی آمریکا مطالعات امکان‌سنجی پاکسازی نیروگاه هسته‌ای دشت راکی در نزدیکی دنور (Denver) را انجام داد و به عنوان رئیس بخش اکولوژی، پایش و پاکسازی، فعالیت‌های موثر خود را پی گرفت. دو عرصه مورد اشاره (Rocky Mountain Arsenal) و (Rocky Flats Plant)  در نهایت به پناهگاه‌های حیات‌وحش آمریکا تبدیل شدند.

سرانجام هرینگتون و همسرش دوباره به کلرادو بازگشتند و در منطقه‌ای به نام علفزار‌های پانی (Pawnee Grasslands) در شمال این ایالت یک مهمانسرای قدیمی را با هدف ارائه خدمات اقامتی کوتاه مدت به پرنده‌نگرها بازسازی کردند و برای آن نام سلیم (Plover Inn) را انتخاب کردند که نوعی پرنده کوچک کنار آبزی است.

آن ها اکنون در شرق آمریکا زندگی می کنند

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

زندگی نامه اسفندیار منفردزاده

Read Next

گرامیداشت روز جهانی زن در بنیاد اسماعیل خویی