جشن ملی و جهانی سده، جشن آتش و همبستگی خجسته باد

 

 در آستانه ی جشن ملی و جهانی  سده هستیم؛ یکی از بزرگترین جشن های آتش که از دیرباز برای ايرانيان به یادگار مانده است. اين جشن، علاوه بر ستایش آتش و نور – که همواره در گوهر فرهنگ ایرانی ما وجود داشته، جشنی آئينی برای گستراندن

همبستگی و همکاری اجتماعی بوده است. هر ساله، در روز دهم بهمن ماه، مردمان ايرانی، با هر مذهب و مرام و جنسیتی، پیر و جوان، در نقاطی از شهرها و روستاها با همکاری یکدیگر به تدارک این جشن مشغول شده و بر بلندی ها، یا در محوطه های باز، آتشی بزرگ می افروختند و ساعت ها به جشن و پایکوبی می پرداختند. 

          متاسفانه، با وقوع انقلاب اسلامی، جشن های ملی ما یا ممنوع شده و یا مورد بی توجهی قرار گرفتند. و در اين راستا جمهوری اسلامی برگزاری جشن سده را ممنوع اعلام کرده است، بطوری که در چند سال اخیر، و پس از جشن های مفصلی که عکس هایش را می بینید فقط هموطنان زرتشتی اجازه داشته اند این جشن را به شکلی بسیار محدود برگزار کنند. 

          با این حال، مردمانی که در گوهر فرهنگ شان همبستگی، مهربانی، و شادمانی نهادينه است، چه درایران و چه در کشورهای دیگر جهان، هر ساله جشن سده را پاس می دارند.

          بنیاد میراث پاسارگاد، ضمن شادباش به باورمندان فرهنگ ایران، از همگان می خواهد تا آئين ملی سده را، همچون سال های گذشته، در هر کجایی  که هستند و با هر اندازه امکانی که دارند، برگزار کرده و آن را در حافظه ی فرزندان خود به ثبت برسانند؛ درست همانگونه که قرن هاست مادران و پدران ما اجازه نداده اند تعصب های مذهبی جشن های گرانقدر فرهنگ ما را از حافظه ی ملی ما پاک کند.

این جشن سال گذشته (آذر ۱۴۰۲) در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

با مهر و خرمی

 بنیاد میراث پاسارگاد

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

آمریکا و بریتانیا 11 فرد مرتبط با جمهوری اسلامی را به دلیل اقدامات آدم ربائی و ترور در خارج کشور تحریم کردند

Read Next

خون مسیح- شیرین رضویان