زندگینامه الهه بقراط

خانم الهه بقراط
جایزه نوروز بنیاد میراث پاسارگاد
به عنوان بهترین شخصیت سال 2021 ـ 1400
در رشته ی علوم ارتباطات


الهه بقراط، در سال 1957 در ساری (شمال ایران) در خانواده ای فرهنگی به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه ملی ایران (تهران) و در رشته حقوق قضایی شروع کرد و در سال 1975 آن را به پایان رساند اما به نگذراندن دوره ی 14 واحدی معارف اسلامی (که پس از انقلاب اجباری شده بود)، دانشگاه از دادن مدرک لیسانس ایشان تا سال ها خودداری کرد.
بقراط در سال 1358/1980 به عضویت سازمان کمونیستی فداییان خلق درآمد و تا سال 1367 /1989 زندگی تشکیلاتی  سیاسی و نیمه مخفی داشت. در سال 9091/1368 او از نظری فکری و عملی از سازمان فداییان جدا شد و به طور مخفیانه و غیرقانونی ایران را ترک کرد و به آلمان گریخت. در آلمان پناهندگی گرفت، و از سال 1993 به دانشگاه برلین رفت و در رشته علوم سیاسی لیسانس گرفت. و پس از آن به طور تمام وقت به کار ژورنالیستی پرداخت.

اولین کار او راه اندازی یک وب سایت به نام «ژورنالیست» بود و از سال 1995 با نوشتن مقالاتی تحلیلی ـ سیاسی در نشریه کیهان لندن (که نشریه ای خبری و مستقل است) مشغول به کار شد و در سال 2013 عهده دار سردبیری این نشریه  شد که هنوز ادامه دارد. در حال حاضر او همچنین سخنگوی «پروژه ققنوس ایران» که مبتکر آن شاهزاده رضاپهلوی هست، می باشد و در زمینه رسانه /مدیا و علوم انسانی با گردانندگان این پروژه همکاری می کند.

الهه بقراط دو مجموعه ی داستان های کوتاه نیز دارد با نام های «زنانه» و «یادداشت های دیوانه خانه» و کتابی منتشر کرد به نام «نام ها و نگاه ها» که مجموعه ی گفتگوهای او می باشد با چهره های ادبی و هنری.

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

برخی از عکس های اسفندیار منفردزاده

Read Next

برخی از نوشته ها و گفته های الهه بقراط