دکتر ناصر کرمی، شخصیت سال 2024-1403 در رشته میراث طبیعی و محیط زیست 

دکتر ناصر کرمی

برنده جایزه نوروز بنیاد میراث پاسارگاد
به عنوان بهترین شخصیت سال 1403 (2024)
در رشته ی میراث طبیعی و محیط زیست


دکتر ناصر کرمی، اقلیم شناس، مدرس و کارشناس محیط زیست، نویسنده ، پیشگام روزنامه نگاری محیط زیست در ایران «جایزه نوروز بهترین شخصیت سال در رشته محیط زیست و میراث طبیعی» را دریافت کرده اند به خاطر:

-بیش از چهار دهه تلاش برای حفظ میراث طبیعی و محیط زیست ایران

-تلاش برای به روز شدن دانش خود در رشته های میراث طبیعی و محیط زیست، با معیارهای جهانی

-روشنگری ها و هشدارهای به هنگام در ارتباط با خطراتی که محیط زیست ایران را تهدید می کند

-پژوهش ها و نشر  مقاله ها و کتاب های مختلف و موثر در ارتباط با توسعه پایدار، تغییرات اقلیمی  و آب و هوایی در ایران و خارج ایران

-داشتن ارتباطی دایمی با مسایل میراث طبیعی و محیط زیست ایران، با وجود دوری جغرافیایی از ایران

 

این دومین بار است که دکتر ناصر کرمی موفق به گرفتن جایزه نوروز بنیاد میراث پاسارگاد می شود. یکبار(1388-2009) وقتی که مقیم ایران بود «به خاطر تلاش های خستگی ناپذیرش برای نگاهبانی از محیط زیست و میراث طبیعی» و این بار به خاطر همان تلاش ها اما به گونه ای دیگر، و دور از ایرانی که به آن عشق می ورزد..  

معمولا بیشتر کسانی که در ایران فعالیت های مربوط به میراث های فرهنگی و طبیعی دارند، وقتی از ایران خارج می شوند فعالیت هایشان متوقف می شود، به دلایلی چند چون؛ ناامید شدن از نتیجه ی این گونه تلاش ها براساس تجربه ای که در ایران داشته اند، دوری وبی خبری از وضعیت این میراث ها در ایران،  خریدار نداشتن این نوع مسایل در فضا ی ایرانی های خارج کشور،  و یا پیوستن به اپوزیسیون سیاسی که البته برای هر تازه واردی ورود به آن هم ساده تر است و هم جذاب تر، و متاسفانه معمولا هم به دوری بیشترشان از مسایل فرهنگی می انجامد.

ناصر کرمی اما از معدود افرادی است که نه تنها تلاش هایش در مورد محیط زیست و میراث طبیعی ایران درخارج کشورمتوقف نشده، بلکه شکل حرفه ای تری نیز پیدا کرده است زیرا او دور از ایران، از یک سو سعی داشته که دانش و  اطلاعات خود را در سطح جهانی به روز نگاهدارد و از سویی دیگر همچنان از این اطلاعات و دانش به نفع میراث طبیعی و محیط زیست ایران  که به شدت در بحران قرار دارد بهره گیرد.

هشدارهای کرمی همچنان در مورد برخی از مسایل محیط زیستی که در ایران می گذرد به موقع و گاه کارساز بوده است. در واقع کرمی در ساحل امن خارج کشور(که فعالان محیط زیست در ایران شانس آن ندارند) غم غرق شدن آن چه هایی را دارد که نابودشدن تدریجی شان را اکنون حتی بیش از گذشته می بیند. به هر بهانه ای ذهن و حواس اش به ایران می دود ونگران و گاه هراس زده  از هوا و آب و زمین، و از کوه و درخت و حیوانی می گوید که در ایران جایشان گذاشته،  آنسان که پدری از کودکان دور و در خطرش.

گذشته از همه ی این ها، حضور فعال و با ارزش کرمی در خارج کشور سبب شده که مساله محیط زیست و میراث طبیعی ایران بیش از گذشته مورد توجه  رسانه ها و به ویژه اپوزیسیون سیاسی قرار گیرد. و این می تواند آغازگاهی امیدبخش باشد برای برنامه ریزی هایی مثبت در جهت نجات محیط زیست فردای سرزمین مان.

 

بیوگرافی کوتاه دکتر ناصر کرمی

دکتر ناصر کرمی اقلیم شناس، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی متولد خوزستان است. اوسابقه دانشیاری جغرافیا در دانشگاه های آزاد و علامه طباطبایی در تهران و دانشگاههای برگن و ترونهایم در نروژ را دارد. ناصر کرمی پیشگام روزنامه نگاری محیط زیست در ایران به شمار می رود. او سابقه سی سال روزنامه نگاری محیط زیست، از آذر سال 1371 هم زمان با انتشار روزنامه همشهری تاکنون را دارد. از وی تحقیقات و مقالاتی علمی در حوزه های اقلیم واکوتوربیسم نیز در مجلات آکادمیک منتشر شده است. ناصر کرمی همچنین 10 کتاب تاکنون منتشر کرده است. در دو حوزه جداگانه ادبیات داستانی و محیط زیست و جغرافیا. کتاب راهیاب ایران، نوشته ناصر کرمی پرفروشترین کتاب در حوزه جغرافیای گردشگری ایران است. در حوزه ادبیات داستانی از ناصر کرمی سه رمان و یک مجموعه داستان منتشر شده است. رمانهای “تلخاک”، “بی نهایت” و “زاگرس” و مجموعه داستان مینیمالیستی “سفر به دریای آبی ژرف”.

از ناصر کرمی هم اکنون دو کتاب “توتالیتریسم و محیط زیست” و “کوچندگان نو”  در نروژ در حال انتشار است. همچنین کتابی در حوزه سبک زندگی محیط زیستی با عنوان “راهیاب سبزها” را نشر نو آماده انتشار کرده است.

در کتابی به نام “des heros pour la terre” که ویژه معرفی قهرمانان محیط زیستی به بچه های فرانسوی است خلاصه ای از زندگینامه ناصر کرمی به عنوان یکی از چهره های سرشناس محیط زیست جهان منتشر شده است.

 

Nasser Karami

Recipient of the Nowruz Award from the Pasargad Heritage Foundation, year 1403 of the Iranian Calendar (2024) –

In the field of Environment and Natural Heritage:

Dr. Nasser Karami is a climatologist, environmental expert, author, and pioneer of environmental journalism in Iran and a global environmental figure. He is this year’s recipient of the Nowruz Award in the field of Environment and Natural Heritage for his achievements as outlined below:

  • His dedicated efforts for more than four decades to preserve Iran’s natural heritage and environment.
  • His constant efforts to advance knowledge and awareness of environmental issues especially in Iran.
  • His timely warnings and clarifications regarding the dangers that threaten Iran’s environment.
  • Research and publication of various effective articles and books related to sustainable development, climate, and weather changes in Iran and abroad.
  • Having a permanent bond with Iran’s natural heritage and environmental issues and a lifetime of dedication to the betterment of Iran’s natural heritage and environment.

Dr. Nasser Karami ‌Bio

Dr. Nasser Karami, as a geographer, climatologist, and writer, has thirty years of experience in teaching and research on sustainable development and climate change in Iran and Norway. He worked as an associate professor in the Department of Geography at the Norwegian University of Science and Technology. His research interests lie in sustainable development in dry areas, climate change, the relationship of totalitarianism and environment, and sustainable tourism.

His current projects cover the impacts of prolonged drought in the MENA region, Iranian classical techniques on survival and livelihood in arid deserts, impacts of totalitarian policies of some governments in the Middle East on drying up parts of the region, and historical dimensions of water issues in the Middle East. Some books by Karami, which have been published in Farsi, include Eternity (2011), Iran’s Path-finder (2008), New Concepts in Climatology (1999), Land and people of Oman (2008), Land and people of Kuwait (2008), Sustainable Development in Dry Areas (2001), Talkhak (1998). Iran’s Path-finder is a best-selling book on Iran’s tourism and geography and has been republished several times in the last ten years. Additionally, he has published scientific articles on climate change and the political dimensions of environmental degradation in the Middle East. Karami also has some experiences in regional planning and managing and advising development projects in some provinces in Iran. In Iran, Karami is known as an environmentalist journalist due to his twenty years of continuous columns in a best-selling newspaper in Iran, Hamshahri Daily. He has elected one of the thirty best faces of Iran’s environment in the past thirty years.

صفحه اصلی برندگان جایزه نوروز بنیاد میراث پاسارگاد

بخش ویژه دکتر ناصر کرمی

 برخی گفته و نوشته ها ی ناصر کرمی

برخی گفتگوها و نوشته ها درباره ناصر کرمی

برخی عکس های ناصر کرمی

مطالب مربوط به جایزه نوروز بنیاد میراث پاسارگاد به زبان انگلیسی

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

باور کنید! – شکوه میرزادگی

Read Next

برخی از عکس های دکتر ناصر کرمی