ویران کردن دو خانه تاریخی دیگر به دلیل توسعه امامزاده ای

به گفته خبرگزاری ایلنا، مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور ، امروز نوزده خرداد، دهم جون 2015 خبر تخریب دو خانه تاریخی در شیراز را تأیید کرد.

به گفته ی امیری این خانه‌ها طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی با کاربری موجود باید حفظ، نگهداری و مرمت می‌شد اما متأسفانه به‌طور کامل تخریب شده‌ اند

یکی از کنشگران حوزه میراث فرهنگی استان فارس که نام او ذکر نشده در رابطه با تخریب مجدد بافت تاریخی شیراز می گوید: دو خانه تاریخی متعلق به دوران پهلوی و قاجار که در پشت خانه تخریب شدند. همچنین چند خانه که قبلاً نشانه‌گذاری شده بودند، اکنون تخلیه شده‌اند.

به گفته او خانه تاریخی اکبری نیز اکنون به دلیل تخریب تمام خانه‌های اطراف ‌اش در خطر است. او افزود در حال حاضر برخی سودجویان در ویرانه‌های این خانه‌های تاریخی در حال جمع‌آوری چوب‌های بازمانده از این خانه‌‌ها برای فروش هستند.

خانه تاریخی اکبری مربوط به دوره زند – قاجار است و در تاریخ هشتم مرداد هزار و سیصد و هشت و سه با شمارهٔ ثبت 6050 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیست و هشتم شهریورسال گذشته، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داد که خانه تاریخی پورنواب متعلق به دختر فتحعلی‌شاه و باقی مانده از دوره زند که یکی از باارزش‌ترین خانه‌های تاریخی محله اسکندری در بافت تاریخی شیراز بود، طی دو شب با اعمال فشارهای فراقانونی، به‌طور کامل تخریب شد.

این درحالی است که تخریب بافت تاریخی شیراز به علت اجرای طرح توسعه حرم شاهچراغ نه ماه پیش به دلیل پافشاری سازمان میراث فرهنگی و کنشگران این حوزه متوقف شده بود. با این حال تاکنون به علت اجرای این طرح خانه های تاریخی بسیاری تخریب شد.

طرح توسعه شاهچراغ در بیست و هفتم اسفندماه سال گذشته آماده بهره برداری شد. این طرح به‌منظور توسعه فضای فرهنگی و زیارتی این منطقه با زیربنای هزار متر مربع است.

بنیاد میراث پاسارگاد

Read Previous

با دل خونین و لب خندان در آستانه سال نوی جهانی – شکوه میرزادگی

Read Next

پالمیرا، شهری که اشکانیان ساختند، به دست داعش بمب گذاری شد